Düzce Umut Evleri’nde Sağlıklı Gıda Üretimi ve Dağıtımı Başladı

Düzceli Evsiz Depremzedeler Konut Kooperatifi’nin gönüllülerin desteğiyle katılımcı yöntemlerle Düzce’de hayata geçirdiği Düzce Umut Evleri’nde sağlıklı gıda üretimi ve dağıtımı başladı. Kooperatif üyelerinin toplayıp kuruttuğu hurmalar dağıtıma hazır!

Düzce Umut Evleri, Düzce Depremi’nde evsiz kalan kiracı depremzedelerin kurduğu konut kooperatifinin 20 yıllık mücadelesi sonucunda gönüllü uzmanların desteği ve katılımcı yöntemlerle tasarlanarak Düzce Beyköy’de hayata geçiriliyor. Kooperatif yalnızca oturacakları konutlarını tasarlamadı; aynı zamanda kendine yeterli ve çevresine ilham olmayı hedefleyen bir toplu konut örneği ortaya koyuyor.

Düzce Umut Evleri şantiyesinin kurulmasından itibaren sağlıklı gıda üretimi üzerine çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Müşterek alanlar için ayrılan arazide kurdukları bostanda tarımsal üretim faaliyetleri yapılırken diğer yandan bölgede yetişen meyve ve sebzelerin sağlıklı gıda olarak tüketilmesi üzerine denemeler gerçekleştiriliyor. Çalışmaların en yeni ürünü olarak Kooperatif üyelerinin toplayıp özel yapılmış kurutma fırınında kurutulan Trabzon hurmaları dağıtıma hazırlandı.

Düzce Umut Evleri’nin mücadelesine katkıda bulunmak ve detaylı bilgi almak için buradan iletişime geçebilirsiniz. Hurma kurularını ise Bir Umut Derneği’nden tedarik edebilirsiniz.

Katip Çelebi Mah. Tel Sk. No:18/1
Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0 212 245 09 02

Yaşar Adanalı’nın sağlıklı gıda ve toplu konut ilişkisini Düzce Umut Evleri ve Zürih’teki Konuttan Daha Fazlası Kooperatifi üzerinden değerlendirdiği yazısını beyond.istanbul Mekanda Adalet ve Gıda sayısında inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir