Düzceli depremzedeler Meclis’te

TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş, Düzce Depremzedeler Derneği temsilcilerinden oluşan bir heyeti TBMM’de kabul etti.

Dernek temsilcileri kabul sırasında yaptıkları konuşmalarda, sorunlarını Hükümet yetkililerine iletmekte zorluk çektiklerini belirterek, Ateş’ten yardım istediler. Amaçlarının sadece kalıcı konutlara kavuşmak olmadığını, Prefabrik konutlarda yaşayan 3 bin ailenin yaşadığı sorunları dile getirirken Düzce’nin geleceğini hedef aldıklarını belirten dernek temsilcileri, önlerine çıkarılan tüm engellere karşın başlattıkları bu hareketi sürdüreceklerini söylediler.

TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş de konuşmasında, 1999 yılında yaşanan büyük acının deprem konusundaki vurdumduymazlığı hala ortadan kaldırmadığına dikkat çekti. Aradan geçen 4 yıla karşın söz konusu 3 bin ailenin hala kalıcı konutlara kavuşturulamamasının Türkiye’nin bir ayıbı olduğunu ifade eden Ateş, Düzce milletvekilleri ile görüşeceğini ve Ekim ayı içinde sorunu TBMM gündemine taşımak için girişimlerde bulunacağını söyledi.

Sorunun çözümünün yerinin TBMM değil Hükümet olduğunu kaydeden Ateş, ”Bayındırlık Bakanı 12 bin kilometre duble yol yapılacağını açıkladı. Ondan önce eski ve yeni Düzce arasındaki şu 7 kilometrelik yolu yaparlarsa daha iyi olacak herhalde”dedi. Sorunların çözümünde örgütlü olmanın önemine de değinen Ateş, şöyle konuştu:

”Bakın bugün açıklanan rakamlarla Türkiye’nin 43 milyar doları bankalar ve diğer hortumlama araçları ile birilerine peşkeş çekilmiş. Geçmişte bankalardaki bu hortumlamaya karşı çıkan CHP’yi (istikrarı bozuyorsunuz) diye linç etmeye kalktılar. Demek ki bizim bozduğumuz istikrar, hırsızlık yolsuzluk ve talan istikrarıymış. O zaman bize sivil toplum örgütleri sendikalar ve basın sahip çıksaydı bugün bu rakam 43 milyar dolar olmazdı ve bugün siz de bu sorunları yaşamazdınız.”

Bir depremzedenin, ”depremde hepimiz yakınlarımızı yitirdik, çok acılar çektik. Ama bize bundan da ağır gelen sesimizi duyurmak için yaptığımız eylem sırasında polislerin ”Bunlar görüntü kirliliği yapıyor” diyerek tutanak tutmaları oldu. Biz bu devletin insanı değilmiyiz?” sözleri üzerine de Ateş, yapılan davranışın büyük bir yanlış olduğunu belirterek, ”Ancak siz yine de devlete küsmeyin. Devleti işleten, yürüten iktidardır. Sorununuzu onunla çözün” dedi.

Düzce Depremzedeler Derneği temsilcileri Ateş’den önce de AB Uyum Komisyonu Başkanı, AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış’la görüştü.

Haber: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir