Umut Evleri, 2017 Dünya Habitat Ödülleri Finalistleri Arasında

Building and Social Housing Foundation (BSHF) tarafından Birleşmiş Milletler Habitat Örgütü işbirliğinde 1985 yılında oluşturulan Dünya Habitat Ödülleri, iyi yerleşim örneklerini tanıtmak ve teşvik etmek amacıyla veriliyor. Ödüller kapsamında yalnızca iyi konut pratiklerinin seçilmesine odaklanmayıp; aynı zamanda bilginin ve deneyimin paylaşımına dikkat çekmek hedefleniyor. Türkiye’nin ilk kiracı hareketi Düzceli Evsiz Depremzedeler Kooperatifi’nin 15 yıllık hak arama süreci sonunda inşa edilen Düzce Umut Evleri, 2017 Dünya Habitat Ödülleri’nin 10 finalisti arasında yer aldı. Proje, 1986 yılında finale kalarak ödül almaya hak kazanan Ankara Batıkent projesinden sonra Türkiye’den finale kalan tek proje oldu.

Kooperatifimizin Başkanı Sami Kılıç, Düzce Umut Evleri mücadelesi motivasyonlarını şu şekilde aktarıyor:

Yalnızca mimar, mühendis yaptı diye güvenli olmuyor o konut; kullanıcısının da imalatı bilmesi /anlaması ve katılımı ile güvenlidir. Yetkililerle görüştük, ortakların inşaatta çalışması koşulunu getirdik Kooperatif ana sözleşmesine. katılımın sağlandığı önlemler alınır, bu koşullar sağlanırsa iyi kooperatifçilik yapılabileceğini Türkiye’ye de örnek olarak göstermeyi hedefliyoruz.

Düzce Umut Evleri inşaat çalışmaları, kooperatif ortaklarının ve gönüllülerinde katılımıyla devam ediyor. Tamamı geri dönüştürülen malzemelerden kurulan şantiye binası, çevrelemesi her hafta Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Şantiyede kooperatif ortakları ve gönüllülerin birlikte ekip biçtikleri bostan da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir