UMUT VE DAYANIŞMA

Bize göre, birlik oldukça, birlikte ve dayanışma içinde oldukça daha önce yapılamayacağını düşündüğünüz şeyleri gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Yakından takip ettiğimiz kimi tecrübeleri de düşündüğümüzde hayatlarımızı kendi ellerimizle inşa edebileceğimize daha çok inanıyoruz.

Deprem sonrasında, birlikte, yeni bir yaşam kurulabileceğinin ilk kanıtlarından olan İmece Evleri’nde bunu gördük. Düzce’nin üç köyünde (Aksu, Çay, Hacısüleymanbey) bulunan kardeşlerimiz en acil şekilde kimlerin konut ihtiyacının giderileceğine hep birlikte karar verdiler. Konutların tasarımı, üretimi, mali hesap ve denetimi gibi, bütün karar alma süreçlerini bizzat kendileri yönettiler. Doğrudan ailelerin katılımıyla projelendirilen 57 konut, bütün köylülerin katılımıyla imece usulü yapıldı. İmece Evleri, birlikte iş yapılabileceğini ispatladı.

Bir diğer örnek ise Kocaeli Evsiz Depremzedeler Dayanışma Kooperatifi tecrübesi. Onlar da 17 Ağustos 1999 İzmit Depremi sonrasında Türkiye’de ilk olarak yaşanan kiracı depremzedelerin konut edinme hakkını kazanmak için mücadeleye girdiler. Kooperatif aracılığıyla birlikte hareket etmek suretiyle daha paylaşımcı ve daha dayanışmacı bir yapı oluşturdular. Aynı mağduriyeti yaşadığımız için birbirimize destek olarak ve kimi zaman birlikte hareket ederek mücadelemizi sürdürdük. Onlara da bizler gibi birçok engel yaşamalarına rağmen sonunda hak ettikleri arsa tahsis edildi. Konutların nasıl yapılacağına yine birlikte karar vererek, yapım işini TOKİ’ye devrettiler. 2011 itibariyle yaşamaya başladıkları konutlarda Toplu Konut Yönetim Planı’nı kendileri oluşturdular ve TOKİ pratikleri içinde bir ilki gerçekleştirip konut yönetimini devraldılar.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir